logo

Broker MTF (Multilateral Trading Facility) – jak działa?

Brokerzy zapewniają inwestorom indywidualnym dostęp m.in. do inwestycji na rynku walutowym. Mogą oni działać w oparciu o różne modele. Najpopularniejsze z nich to Straight Trough Processing, Market Maker czy No Dealing Desk. O wiele rzadziej spotykanym modelem jest Multilateral Trading Facility. Na czym polega jego istota, a co za tym idzie, jak działa broker MTF?

Kim jest broker MTF?

Broker MTF działa w oparciu o model Multilateral Trading Facility. Mówiąc najprościej, jest to giełdowy model realizacji zleceń, ale dostosowany do warunków rynku forex. Jak już wspomnieliśmy, brokerzy działają w nim bardzo rzadko. W dużej mierze ma to związek wymogiem całkowitej transparentności. Broker MTF, w przeciwieństwie do brokera MM, nie jest stroną transakcji. To oznacza, że w modelu tym nie występuje konflikt interesów. Dla traderów to niewątpliwie ogromna zaleta. Nie muszą oni bowiem martwić się o to że broker będzie stosował nieuczciwe zagrywki, tak jak ma to miejsce, kiedy ten konkuruje z nimi o zyski.

Na czym zarabia broker MTF?

Tak jak brokerzy działający w modelu ECN, brokerzy MTF zarabiają głównie na prowizjach. W związku z tym, porównując poszczególne oferty trader powinien spodziewać się, że te będą stosunkowo wysokie. To mankament zwłaszcza dla tych traderów, którzy planują zawierać wiele transakcji na niewielkie kwoty. Z uwagi na specyfikę działania, brokerzy MTF naliczają jednak niskie spready, co w pewnym stopniu rekompensuje kwestię prowizji.

Jak działa broker MTF?

Broker MTF działa przede wszystkim w oparciu o transparentność. Zapewnia on przejrzyste warunki handlu, a przy tym uporządkowany i szybki obrót. Brokerzy MTF dają inwestorom dostęp do arkusza zleceń. Ponadto zapewniają szybką realizację, co jest ogromnym atutem dla doświadczanych traderów. Jednym z najpopularniejszych brokerów MTF jest LMAX Exchange. Zapewnia on swoim klientom nie tylko dostęp do handlu na rynku walutowym, ale także wielu innych usług, a w tym do kalendarza ekonomicznego czy LMAX API.

Czym charakteryzuje się broker MTF?

Trudno określić, jaki model brokera jest najlepszy. Multilateral Trading Facility, Maket Maker czy też Straight Trough Processing – każdy z nich ma swoje wady i zalety. To jaki broker sprawdzi się w przypadku danego brokera w znacznym stopniu zależy od tego, jaką ten stosuje strategię i jaki kapitał zamierza inwestować. Dla jednych inwestorów najbardziej liczy się bezpieczeństwo środków i przejrzystość działania, natomiast dla drugich najważniejsze są niskie koszty transakcyjne. Jakie z tych cech mają brokerzy MTF?

Jasne zasady

Tym co charakteryzuje brokerów działających w oparciu o model MTF są jasne zasady działania. Każdy z nich musi przestrzegać obowiązujących przepisów prawa, a w tym szczegółowych regulacji. To jak powinien być prowadzony obrót w systemie MTF zostało zawarte w Dyrektywie Unii Europejskiej MiFID II. Tym, co w tym kontekście jest szczególnie ważne dla traderów jest to, że brokerzy MTF zapewniają wszystkim uczestnikom rynku równość względem siebie.

Przejrzystość

W przypadku finansów przejrzystość jest niezwykle ważna. W dużej mierze zapewnia ona poczucie bezpieczeństwa. Dyrektywa o której już wspomnieliśmy zobowiązuje brokerów MTF nie tylko do zapewnienia równych warunków transakcji, ale także do ich transparentności. Na jej podstawie każdy broker MTF musi zapewnić też przejrzysty dostęp do informacji, dzięki którym traderzy będą w stanie podejmować decyzje inwestycyjne.

Niskie spready

Wysokość kosztów transakcyjnych to dla wielu traderów najważniejsza kwestia podczas wyboru brokera. Cechą charakterystyczną brokerów działających w oparciu o model MTF są bardzo niskie spready. To niewątpliwie ich ogromna zaleta. Tutaj warto jeszcze raz zaznaczyć, że z uwagi na niższe spready brokerzy MTF pobierają dość wysokie prowizje. Jak już wspomnieliśmy, stanowią one ich główny zarobek. Porównując oferty brokerów warto podejść do kwestii kosztów nieco szerzej i zastanowić się, czy niskie spready, a wysokie prowizje sprawdzą się w przypadku stosowanej strategii inwestycyjnej.

Szybka realizacja zleceń

W przypadku traderów niezwykle istotny jest czas realizacji zleceń. Zwłaszcza, jeśli stosują oni strategię skalpingu. Pod względem szybkości działania, brokerzy MTF znajdują się w czołówce. Czas realizacji zleceń wynosi u nich średnio 3 milisekundy. To niezwykle ważne, szczególne dla tych traderów, którzy w krótkim czasie otwierają i zamykają wiele pozycji.

Wysoki depozyt minimalny

Cechą charakterystyczną brokerów MTF jest stosunkowo wysoki depozyt minimalny. Często kształtuje się on na poziomie kilku czy kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Dla przykładu, przypadku w LMAX Exchange wynosi 1 000 $. W porównaniu z brokerami MM, u których depozyt minimalny zazwyczaj nie przekracza 200 dolarów to sporo. Wyższy depozyt minimalny dla wielu traderów jest mankamentem. Zwłaszcza, kiedy nie mają jeszcze doświadczenia na rynku i planują początkowo inwestować niewielkie kwoty.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 4 Średnia: 5]

binance futures - poradnik oraz opinie

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 67% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB

Investcuffs