logo

Jak kopać Ethereum (ETH)? Poradnik

UWAGA! Zakończony został proces przejścia Ethereum z Proof of Work na Proof of Stake. Kopanie ETH za pomocą kart graficznych nie jest już możliwe!

Kryptowaluta Ethereum, a właściwie Ether, znana pod skrótem ETH, jest tokenem zdecentralizowanej sieci pod nazwą Ethereum. Projekt Ethereum jest platformą opartą o rozproszoną bazę danych w formie łańcuchu bloków (blockchain), a została zbudowana w celu obsługiwania inteligentnych umów zwanych smart kontraktami i zdecentralizowanych aplikacji, np. giełd wymiany kryptowalut.

ETH jest tokenem służącym m.in. do rozliczania transakcji zawieranych za pośrednictwem platformy czy zabezpieczania płynności w działających na blockchainie Etherum aplikacjach DeFi (zdecentralizowanych finansów). Za Ethereum możemy kupić również dobra materialne, których sprzedawcy akceptują tę monetę, czy wreszcie oddać się handlowi tym tokenem na giełdach kryptowalut.

Autorem projektu Ethereum jest kanadyjski informatyk rosyjskiego pochodzenia Vitalik Buterin. Twórca oparł swój pomysł o kod źródłowy Bitcoina, do którego dołączył możliwość obsługi wspomnianych smart kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji.

Ethereum możesz również kupić za PLN, zrobisz to tutaj:

FirmaOfertaInformacje dodatkoweSzczegóły
binance logo
RECENZJA BINANCE
Rok założenia: 2017
Waluty FIAT: PLN, EUR, USD, GBP
Język polski: TAK
Ilość kryptowalut: ponad 600
10% zniżka na prowizje SPOT!
+ Dostępne pary BTC/PLN, ETH/PLN, USDT/PLN
+ Zakup krypto bezpośrednio za PLN
(przy użyciu karty płatniczej)
+ Wpłata PLN za pomocą bramki ZEN
+ Darmowe wpłaty
+ Bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa
Inwestuj w kontrakty z dźwignią do 125x!
Zniżka -10% na prowizje Binance Futures!
Załóż Konto

Poradnik: zakup kryptowalut krok po kroku na giełdzie Binance
zonda bitbay logo
RECENZJA ZONDA (BITBAY)
Rok założenia: 2014
Waluty FIAT: PLN, EUR, USD, GBP
Język polski: TAK
Ilość kryptowalut: ponad 40
+ Giełda o polskich korzeniach
+ Darmowe wpłaty
Załóż Konto

Poradnik: zakup kryptowalut krok po kroku na giełdzie Zonda (Bitbay)
kraken logo
RECENZJA KRAKEN
Rok założenia: 2011
Waluty FIAT: EUR, USD, GBP, CHF
Język polski: NIE
Ilość kryptowalut: 90
+ Wysoki poziom bezpieczeństwa
+ Jedna z najstarszych giełd krypto
Załóż Konto
bybit logoRok założenia: 2018
Waluty FIAT: BRAK
Język polski: NIE
Ilość kryptowalut: ponad 200
+ Bardzo rozpoznawalna giełda
+ Zakup krypto za PLN
(przy użyciu karty płatniczej)
Załóż Konto
kucoin logo
RECENZJA KUCOIN
Rok założenia: 2017
Waluty FIAT: NIE
Język polski: NIE
Ilość kryptowalut: 250
+ Wysoki poziom bezpieczeństwa
+ Brak konieczności weryfikacji konta
+ Bardzo duży wybór altcoinów
Załóż Konto

Nie wiesz jak kupić? Sprawdź nasz poradnik zakupu krok po kroku – link do poradnika.

Zanim rozpoczniemy kopanie Ethereum

Blockchain, czyli łańcuch bloków to rodzaj rozproszonej bazy danych, której oprogramowanie jest zainstalowane na wielu serwerach zwanych węzłami. Podczas pracy systemu wszystkie węzły testują nieustannie aktualizujące się bloki danych w bazie. Testowanie, czyli inaczej walidacja odbywa się za pomocą metod kryptograficznych (hashowanie) i wyklucza dołączenie do bazy danych błędnych zapisów. Powyższą metodę sprzętowej walidacji bloków w łańcuchu nazywamy algorytmem konsensusu Proof of Work (PoW).

Każdy z bloków w łańcuchu zawiera dane, które zostały skierowane do zapisu w nim w okresie od dołączenia do bazy poprzedniego bloku. Oprócz głównych danych nowy blok zawiera m.in. zaszyfrowany skrót poprzedniego bloku. Ten skrót, czyli inaczej hash muszą odgadnąć węzły, wykorzystując swoją moc obliczeniową. Gdy prawidłowy hash zostanie znaleziony, blok jest dołączany do łańcucha. Każda sieć bazująca na blockchain szuka hashu bloku wg kryptograficznych reguł określanych mianem algorytmu lub funkcji. W Ethereum skróty bloków są tworzone przy pomocy funkcji Ethash.

W systemie Ethereum nowy blok pojawia się co około 12 sekund, a jego rozmiar dynamicznie dostosowuje się do zawartości. Dzięki zapisanym w protokole regułom, z każdym dołączonym do łańcucha blokiem tworzone są nowe monety ETH. To z nich składa się nagroda dla posiadaczy węzłów za udział w utrzymaniu sieci, a ze względu na mozolny proces obliczeń szukanie nowych bloków i zarabianie kryptowaluty nazwano „wykopywaniem”, a węzły „koparkami”.

Kopanie Ethereum w poolu

Duża trudność odnalezienia bloku i wykopania nowych monet Ethereum zmusza posiadaczy koparek, czyli górników do łączenia swoich mocy obliczeniowych. Łączenie mocy polega na podłączaniu swoich maszyn hashujących do systemu tzw. kopalni, inaczej poola. W poolu moc obliczeniowa wielu koparek sumuje się, co zwiększa zdolność wykopania bloku w rozsądnym czasie. Taki sposób kopania daje możliwość zarobku małym górnikom. Gdy pool wykopie blok, nagroda jest dzielona na wszystkich kopiących proporcjonalnie do włożonej mocy hashującej (hashrate).

Kalkulatory opłacalności wydobycia ETH

Przed rozpoczęciem kopania warto sprawdzić jego opłacalność. Do takich prognoz służą kalkulatory on-line w postaci witryn www.

Aby obliczyć materialną korzyść naszego górniczego przedsięwzięcia, w kalkulatorze zazwyczaj musimy podać moc obliczeniową naszych urządzeń, wielkość konsumpcji energii elektrycznej w kilowatach, koszt pobieranej energii w walucie fiducjarnej i kurs monety ETH. Na podstawie tych danych program poda nam orientacyjny zysk z kopania. Przykładowy kalkulator znajdziemy pod adresem: www.cryptocompare.com/mining/calculator/eth.

Portfele, w których przechowamy wykopane monety Ether (ETH)

Wykopane tokeny ETH musimy gdzieś przechowywać, a więc warto zapoznać się z informacjami o portfelach programowych i sprzętowych służących do zarządzania tymi monetami.

Ethereum przechowamy na multiwallecie Exodus, który jest programem instalowanym na komputerach i urządzeniach mobilnych. Exodusa możemy zainstalować na systemach operacyjnych Windows, Linux, MacOS, iOS i Android.

Innym wartym uwagi portfelem programowym, który obsłuży nasze zasoby ETH, jest Metamask. Jest to aplikacja w formie rozszerzenia przeglądarek stron www m.in. Firefox, Chrome czy Brave.

Monetami ETH możemy zarządzać także z poziomu portfeli sprzętowych firm Ledger i Trezor.

Jak kopać Ethereum?

Obecnie najpopularniejszym sposobem kopania monet ETH jest wydobywanie ich za pomocą koparek złożonych z wielu kart graficznych. Obliczenia skrótów nowych bloków są wykonywane tam z wykorzystaniem zsumowanej prędkości obliczeń wielu GPU.

Chociaż algorytm Ethash miał być odporny na kopanie przy pomocy dedykowanych układów ASIC to jednak producentom maszyn bazujących na tych układach udało się skonstruować urządzenia pracujące na tej funkcji.

W tym poradniku omówimy oba sposoby wydobywania Ethereum. Kopanie za pomocą kart graficznych oraz układów ASIC ma wiele ze sobą wspólnego i nie należy do czynności bardzo skomplikowanych.

Jak kopać Ethereum przy pomocy GPU?

Poniżej opiszemy jeden z wydajniejszych obecnie sposobów na kopanie monet Ethereum przy pomocy zestawu bazującego na 6 kartach graficznych NVidia GTX 1660. Oprócz tych 6 kart będziemy potrzebować:

  • płyty głównej MSI Z390-A PRO LGA1151 z procesorem Intel G530
  • zasilacza 1200W gold rated
  • 16 GB pamięci RAM
  • 6 kabli USB Riser do kart graficznych
  • nośnika instalacyjnego USB z Windows 10 PRO x64

Wszystkie podzespoły należy zamontować na stelażu, podłączyć do zasilania i internetu. Po zainstalowaniu systemu operacyjnego i sterowników NVidia instalujemy aplikację MSI Afterburner i ustawiamy zegar pamięci na 600, a power na 70. Dzięki temu osiągniemy później hashrate 30 Mh/s z jednej karty graficznej. Następnie zmieniamy nazwę hosta w Windows na nazwę minera. Nazwa może być dowolnie przez nas wybrana np. Miner001. Po tej czynności możemy już uruchomić program do miningu Claymore Dual Miner, który pobierzemy z tej strony: www.github.com/nanopool/Claymore-Dual-Miner/releases/tag/v9.6.

Koparka kryptowalut bazująca na mocy obliczeniowej GPU
Koparka kryptowalut bazująca na mocy obliczeniowej GPU

Aby Claymore Dual Miner uruchamiał się ze startem systemu, należy dodać skrót do pliku wykonywalnego EthDcrMiner64.exe do katalogu autostartu Windows 10. W pliku konfiguracyjnym minera (config.txt) musimy jeszcze dopisać nasz adres portfela Ethereum oraz nazwę poola Ethereum i ewentualnie nazwę workera. Po tych czynnościach uruchamiamy miner i zaczynamy wydobywanie monet ETH. Żeby dobrze zapoznać się z konfiguracją programu Claymore Dual Miner, warto przeczytać uważnie plik Readme!!!.txt.

Okno programu Claymore Dual Miner
Okno programu Claymore Dual Miner

Czy da się kopać Ethereum przy pomocy koparek ASIC?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca. Koparką bazującą na układach ASIC i wykonującą obliczenia wg funkcji Ethash jest np. urządzenie firmy Innosilicon A10 ETH Master. Jednak my w tym artykule omówimy kopanie ETH za pomocą koparki Antminer E3 firmy Bitmain.

Urządzenie to osiąga hashrate około 190 Mh/s i konsumuje mniej więcej 760 W energii elektrycznej.

Koparka kryptowalut Antminer E3
Koparka kryptowalut Antminer E3

Kopanie ETH w poolu Ethermine

Po zakupie koparek podłączamy je do naszej sieci LAN, w której musimy mieć też komputer, który posłuży do zarządzania kopaniem. Na tym komputerze instalujemy program IPReporter, który można pobrać ze strony https://service.bitmain.com/support/download?product=IP-reporter. Aplikacja wyświetli nam adresy urządzeń w sieci lokalnej, co pozwoli nam na zalogowanie się do ich paneli konfiguracyjnych. IPReporter jest dostępny tylko w wersji na system Windows.

Okno programu IPReporter
Okno programu IPReporter

Aby zalogować się do koparek, otwieramy przeglądarkę i w pasku adresu wpisujemy jej adres lokalny np. 192.168.1.110 i klikamy enter. W tym momencie ujrzymy panel konfiguracyjny maszyny z oknem logowania. Logujemy się użytkownikiem i hasłem root.

W panelu koparki, w zakładce Network/Interfaces/LAN możemy nadać adres hosta, zmienić lokalny adres koparki na statyczny, dodać maskę sieciową i adres serwera DNS.

W zakładce Miner Configuration/General Settings musimy podać parametry kopalni, które zdobędziemy na stronie poola. My na potrzeby tego poradnika wybraliśmy pool ethermine.org:

Witryna kopalni Ethermine.org i dane do miningu
Witryna kopalni Ethermine.org i dane do miningu
Okno panelu Antminer E3 i dane do miningu
Okno panelu Antminer E3 i dane do miningu

To wszystko, jeśli chodzi o konfigurację koparek Antminer E3. Zatwierdzenie parametrów miningu przyciskiem Save&Apply powinno dać sygnał maszynie do rozpoczęcia wydobywania monet ETH.

Podsumowanie

Jak wynika z naszego tekstu, wydobywanie monety Ethereum nie należy do najtrudniejszych czynności, chociaż należy posiadać pewne podstawowe umiejętności w dziedzinie budowy komputerów, instalacji systemów operacyjnych, programów czy działania sieci.

Dziękujemy Szanownym Czytelnikom za zapoznanie się z treścią tego poradnika i życzymy powodzenia w kopaniu Ethereum.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 5 Średnia: 4]

binance futures - poradnik oraz opinie

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 67% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB

Investcuffs