logo
piątek, 17 września, 2021
logo

Kurs Bitcoin Cash (BCH) | Opis, cena, wykres, opinie

Wykres oraz aktualny kurs Bitcoin Cash znajdziesz w treści artykułu poniżej.

Bitcoin Cash (BCH) to hard fork Bitcoina, najstarszej i najbardziej znanej kryptowaluty na świecie. W przeciwieństwie do indywidualnie budowanych sieci, takich jak Ethereum (ETH), Bitcoin Cash stara się dostarczyć alternatywę dla sieci Bitcoina, proponując inne rozwiązanie skalowania w Bitcoin Core. Główną różnicą między BTC i BCH jest rozmiar bloku.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kryptowaluty Bitcoin Cash? W tym artykule wyjaśnimy Ci co to jest waluta Bitcoin Cash, jak działa, kto stoi za  projektem, gdzie kupić BCH oraz wiele więcej. Tak więc, zaczynamy!

Tutaj kupisz Bitcoin Cash (BCH):

FirmaOfertaInformacje dodatkoweSzczegóły
bitbay logo
RECENZJA BITBAY
Rok założenia: 2014
Waluty FIAT: PLN, EUR, USD, GBP
Język polski: TAK
Ilość kryptowalut: ponad 40
+ Giełda o polskich korzeniach
+ Darmowe wpłaty
Załóż Konto

Poradnik: zakup kryptowalut krok po kroku na Bitbay
binance logo
RECENZJA BINANCE
Rok założenia: 2017
Waluty FIAT: EUR, USD, GBP
Język polski: TAK
Ilość kryptowalut: ponad 350
10% zniżka na prowizje
+ Brak potrzeby weryfikacji konta
(przy transakcjach krypto-krypto)
+ Darmowe wpłaty
+ Zakup krypto za PLN
(przy użyciu karty płatniczej)
Inwestuj z dźwignią do 125x
Załóż Konto

Poradnik: zakup kryptowalut krok po kroku na Binance

co to jest bitcoin cashCo to jest Bitcoin Cash (BCH)?

Od czasu powstania Bitcoina, wiele osób kwestionowało jego zdolność do efektywnego skalowania. Mimo iż technologia blockchain jest rewolucyjną technologią, Bitcoin przedkłada stabilność oraz bezpieczeństwo sieci ponad skalowalność.

To sprawia, że działa on bardzo wolno i ma niską przepustowość. Zwłaszcza, jeśli porównać go do transakcji dokonywanych za pomocą kart kredytowych. Przykładowo, gigant płatności Visa może obsłużyć około 1700 transakcji co sekundę. Bitcoin z kolei może przetworzyć ich zaledwie 7. Co więcej, przetworzenie każdej partii transakcji zajmuje nawet 10 minut (czas ten zależy od czasu trwania bloku).

Bitcoin Cash został stworzony przez grupę górników i deweloperów Bitcoina. Byli oni bowiem zaniepokojeni przyszłością kryptowaluty, a konkretniej jej zdolnością do wystarczającego skalowania. W przeciwieństwie do większości górników BTC, osoby odpowiedzialne za Bitcoin Cash nie zgadzały się z aktualizacją SegWit2x. Właśnie dlatego postanowili zwiększyć rozmiar każdego bloku.

Tak oto w sierpniu 2017 roku Bitcoin Cash stał się samodzielną kryptowalutą. BCH powstał jako hard fork blockchaina Bitcoina.

roger ver bitcoin jezusKto stoi za kryptowalutą Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash powstał z inicjatywy grupy górników i programistów, którzy byli zmęczeni walką o sposób skalowania Bitcoina i postanowili opublikować kod, który go zmienił. W ten sposób doszło do tzw. hard forka.

Oprogramowanie Bitcoin ABC, które odpowiadało za stworzenie Bitcoin Cash, po raz pierwszy ujrzało światło dzienne w czerwcu 2017 roku. Kryptowaluta została jednak udostępniona publicznie dopiero po zakończeniu niezbędnych testów, w dniu 1 sierpnia 2017 roku.

Za największego zwolennika i promotora Bitcoina Cash jest często uważany Robert Ver. Ver jest fanem kryptowalut oraz innych futurystycznych koncepcji. W 2011 roku jego firma MemoryDealers.com stała się jedną z pierwszych stron internetowych akceptujących Bitcoina jako formę płatności, a on sam od tego czasu organizuje spotkania i konferencje poświęcone tej technologii.

Ver zainwestował również miliony w różne projekty kryptowalutowe oraz jest wielkim zwolennikiem Bitcoin Cash i jego modernizacji względem technologii Bitcoina. Twierdzi, że jest on bardziej „użyteczny” niż Bitcoin ze względu na zwiększony rozmiar transakcji. Ver jest również określany przez wielu entuzjastów kryptowalut jako „Bitcoin Jesus”.

Nie stworzył on jednak BCH. Ver po prostu mocno zaangażował się w projekt, wspierając wizję tego forka Bitcoina.

jak dziala Jak działa Bitcoin Cash (BCH)?

Ze względu na to, że kod Bitcoin Cash (BCH) jest bardzo podobny do kodu BTC, obie kryptowaluty wykazują wiele podobieństw. Sposób, w jaki użytkownicy obsługują Bitcoin Cash jest identyczny jak w przypadku pierwotnej kryptowaluty.

Na poziomie technicznym, Bitcoin Cash działa dokładnie tak samo jak Bitcoin. Zarówno Bitcoin Cash jak i Bitcoin mają ograniczoną podaż 21 milionów monet, używają węzłów do zatwierdzania transakcji i algorytmu konsensusu Proof-of-Work. PoW oznacza, że górnicy walidują transakcje wykorzystując moc obliczeniową komputera i są wynagradzani w BCH za swój wkład.

Jednak BCH dzięki większemu rozmiarowi bloku działa szybciej i ma niższe opłaty transakcyjne niż jego poprzednik. Oznacza to, że jest o wiele lepiej dostosowany do przeprowadzania mniejszych transakcji, takich jak np. robienie zakupów w sklepie.

Bitcoin Cash wspiera smart kontrakty i aplikacje

Poza tym Bitcoin Cash wspiera smart kontrakty i aplikacje, takie jak CashShuffle i CashFusion.

Posiadacze BCH korzystający z niektórych portfeli mogą korzystać z CashShuffle – protokołu mieszania monet, który przed transakcją miesza Twoje BCH z monetami innych użytkowników. W rezultacie, Twoje transakcje są prywatne i znacznie trudniejsze do wyśledzenia.

Jednak mieszanie monet nie zawsze jest niezawodne. Po pierwsze, wymaga od użytkowników zaufania do usługi strony trzeciej, co jest nieco ironiczne, biorąc pod uwagę, że kryptowaluta ma być autonomiczna i pseudonimowa. Po drugie, mieszanie może być odpłatne, co nie jest idealne dla tych, którzy często dokonują transakcji. Co więcej, wiele jurysdykcji obrało sobie za cel miksery kryptowalut, twierdząc, że środki wpłacane na takie platformy są zazwyczaj uzyskiwane w wyniku nielegalnej działalności.

CashFusion, zamiast mieszać transakcje z innymi użytkownikami, umieszcza Twoje BCH w jednej dużej transakcji, w której biorą udział inni użytkownicy. Następnie wysyła BCH z powrotem do Twojego portfela – z tym wyjątkiem, że Twoja transakcja została wymieszana i połączona z tak wieloma innymi transakcjami, że (w idealnym przypadku) nikt nie może prześledzić trasy twoich zasobów.

Są to dwa powszechne zastosowania w ekosystemie Bitcoin Cash, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. BCH zainspirowało również dziesiątki protokołów i innych projektów, które próbują rozbudować tę technologię i uczynić ją bardziej dostępną.

bitcoin vs bitcoin cash różniceBitcoin Cash vs Bitcoin – czym różnią się te dwie kryptowaluty?

Jaka jest więc różnica między BTC a BCH? Bitcoin Cash może obsługiwać 25 000 transakcji na blok w porównaniu z 1000 do 1500 transakcji na blok w sieci Bitcoina. Aby zwiększyć przepustowość, wystarczyło zwiększyć rozmiar bloku z 1 MB do 8 MB. Od tego czasu, rozmiar bloku waluty BCH zwiększył się do 32 MB.

Ważne jest, aby pamiętać, że w czasie forka Bitcoin pracował nad rozwiązaniem tych problemów. Segregated Witness, lub tzw. SegWit, był nadchodzącą aktualizacją w czasie powstania Bitcoin Cash. Aktualizacja ta miała przełączyć transakcje tak, aby działały poza łańcuchem w nadziei na przyspieszenie ich przetwarzania. Dla wielu rozwiązanie to było niesatysfakcjonujące. Właśnie dlatego miał miejsce hard fork.

Większe rozmiary bloków i szybsza walidacja sprawiają, że BCH może zaspokoić potrzeby przedsiębiorstw. Przykładowo, restauracja może akceptować BCH, ponieważ koszty z tym związane są niższe niż w przypadku Bitcoina. BCH lepiej nadaje się również do dawania napiwków twórcom lub przekazywania darowizn.

Bitcoin Cash nie jest jednak idealny. Po pierwsze, nazwa projektu może być dość myląca dla nowych inwestorów. Dla nowych użytkowników, Bitcoin Cash może wyglądać jak projekt, który jest kopią Bitcoina.

BCH jest też znacznie tańszy niż Bitcoin i nie ma tak wysokiej dominacji na rynku. To nie daje górnikom aż tak mocnej zachęty do kopania w jego sieci. Aktywo nie ma też tak wielu par handlowych jak Bitcoin. BTC ma wsparcie wszystkich giełd kryptowalut na świecie. Co więcej, handluje się nim w stosunku do setek, jeśli nie tysięcy, różnych kryptowalut. BCH jest używany bardziej jako sposób na zastąpienie gotówki. Z drugiej strony, Bitcoin jest bardziej magazynem wartości lub cyfrowym złotem.

Cena i kurs Bitcoin Cash (BCH)?

Cena BCH na starcie wynosiła około 240 USD. Niedługo po uruchomieniu moneta osiągnęła swoje ATH. Hossa z 2017 roku spowodowała, że kurs Bitcoin Cash wystrzelił do poziomu 4355 dolarów. Chociaż cena BCH w żadnym stopniu nie zbliżyła się do szczytów Bitcoina, może to działać na korzyść kryptowaluty. Pierwotnie BCH miało stać się formą płatności, a wyższa cena oznacza więcej transakcji i wyższe opłaty transakcyjne. 

Można by zapytać: Czy cena BCH zależy od ceny Bitcoina? Chociaż te dwie waluty nie są ze sobą bezpośrednio powiązane, jeśli cena Bitcoina idzie w górę, BCH zazwyczaj naśladuje swojego starszego brata (podobnie zresztą jak większość altcoinów).

cena i kurs bitcoin cash
źródło: TradingView

Gdzie kupić i przechowywać kryptowalutę BCH?

Kryptowalutę Bitcoin Cash (BCH) można kupić na niemal każdej giełdzie kryptowalut. Największy wolumen handlu ma jednak miejsce na giełdzie aktywnego zwolennika BCH – Rogera Vera. Ver jest CEO platformy Bitcoin.com Exchange. Oprócz Bitcoin.com, Bitcoin Cash jest też dostępny na m.in HitBTC, BitBay, Bequant, Binance, Bitrue, OKEx i kilku innych platformach.

Tutaj kupisz Bitcoin Cash (BCH):

FirmaOfertaInformacje dodatkoweSzczegóły
bitbay logo
RECENZJA BITBAY
Rok założenia: 2014
Waluty FIAT: PLN, EUR, USD, GBP
Język polski: TAK
Ilość kryptowalut: ponad 40
+ Giełda o polskich korzeniach
+ Darmowe wpłaty
Załóż Konto

Poradnik: zakup kryptowalut krok po kroku na Bitbay
binance logo
RECENZJA BINANCE
Rok założenia: 2017
Waluty FIAT: EUR, USD, GBP
Język polski: TAK
Ilość kryptowalut: ponad 350
10% zniżka na prowizje
+ Brak potrzeby weryfikacji konta
(przy transakcjach krypto-krypto)
+ Darmowe wpłaty
+ Zakup krypto za PLN
(przy użyciu karty płatniczej)
Inwestuj z dźwignią do 125x
Załóż Konto

Poradnik: zakup kryptowalut krok po kroku na Binance

Jeśli chodzi o przechowywanie Bitcoin Cash, istnieje wiele portfeli, które oferują wsparcie dla tej kryptowaluty. Wybór portfela będzie zależał w dużej mierze od Twoich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa i funkcjonalności.

Jeżeli planujesz inwestować duże kwoty, lub HODLować BCH w perspektywie długoterminowej, najlepszym wyborem będzie portfel sprzętowy np. Ledger lub Trezor. Dlaczego? Ponieważ portfele sprzętowe pozwalają przechowywać monety bez podłączenia do Internetu. To z kolei zapewnia maksymalne bezpieczeństwo twoich środków.

Jeśli jednak planujesz aktywnie wydawać swoje BCH, lepszym wyborem może okazać się portfel mobilny lub programowy. Jest to dużo wygodniejsza opcja, jeżeli twoje inwestycje nie są zbyt duże. Pozwala bowiem na dokonywanie transferów bez konieczności podłączania fizycznego urządzenia za każdym razem gdy chcesz wysłać fundusze. Warto tutaj podkreślić, że korzystanie z tego typu portfeli wiąże się z większym ryzykiem. Przykładem portfeli programowych, które pozwalają przechowywać Bitcoin Cash mogą być np. Exodus lub Jaxx.

Kryptowaluta Bitcoin Cash (BCH) Opinie

Opinie dotyczące kryptowaluty Bitcoin Cash są podzielone. BCH posiada swoich zwolenników, takich jak np. Roger Ver, ale również przeciwników. Wiele osób uważa, że Bitcoin Cash to zwykła kopia Bitcoina. Nie jest to jednak prawda. BCH jest hard forkiem BTC, który wprowadził istotne zmiany. Zwiększenie rozmiaru bloku pozwoliło rozwiązać problem, z którym przez lata borykała się sztandarowa kryptowaluta. Zwiększona skalowalność oraz niższe koszty transakcyjne, pozwalają Bitcoin Cash pełnić rolę metody płatności, a nie jednie magazynu wartości.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 1 Średnia: 5]
Ranking brokerów 2021
etoro
Sprawdź ofertęKonto DEMO
xtb logo
Sprawdź ofertęKonto DEMO
plus500 logo
Sprawdź ofertęKonto DEMO
icmarkets logo
Sprawdź ofertęKonto DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 67% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

plus500

binance

XTB