logo
piątek, 15 października, 2021
logo

Ranking kryptowalut – jakie są najpopularniejsze?

Świat wirtualnych walut zmienia się w dynamicznym tempie. Jeszcze kilka lat temu, większość z nas w ogóle nie kojarzyła pojęć takich kryptowaluty, blockchain czy tokeny. Dzisiaj nawet osoby niemające wiele wspólnego z inwestowaniem w kryptowaluty znają przynajmniej jedną z nich – najczęściej jest to oczywiście Bitcoin. Z kolei, nawet przeciętny inwestor, nie powinien mieć problemów z wymienieniem minimum 10 wirtualnych walut. W tym artykule sprawdzamy, które kryptowaluty są najpopularniejsze i dlaczego?

Ranking najlepszych giełd krypto:

FirmaOfertaInformacje dodatkoweSzczegóły
bitbay logo
RECENZJA BITBAY
Rok założenia: 2014
Waluty FIAT: PLN, EUR, USD, GBP
Język polski: TAK
Ilość kryptowalut: ponad 40
+ Giełda o polskich korzeniach
+ Darmowe wpłaty
Załóż Konto

Poradnik: zakup kryptowalut krok po kroku na Bitbay
binance logo
RECENZJA BINANCE
Rok założenia: 2017
Waluty FIAT: EUR, USD, GBP
Język polski: TAK
Ilość kryptowalut: ponad 350
10% zniżka na prowizje
+ Brak potrzeby weryfikacji konta
(przy transakcjach krypto-krypto)
+ Darmowe wpłaty
+ Zakup krypto za PLN
(przy użyciu karty płatniczej)
Inwestuj z dźwignią do 125x
Załóż Konto

Poradnik: zakup kryptowalut krok po kroku na Binance
cityindex logoRok założenia: 2007
Waluty FIAT: PLN, EUR, USD
Język polski: TAK
Ilość kryptowalut: 30
+ Rzeczywisty zakup kryptowalut
+ Możliwość handlu z dźwignią
+ Konto demo
+ Kopiowanie innych inwestorów krypto
Załóż Konto

Oraz brokerów oferujących CFD na krypto:

FirmaMin. depozytOfertaDodatkowe informacjeSzczegóły
cityindex logoRECENZJA ETORO50 USDPlatformy: eToro, WebTrader
Ochrona przed ujemnym saldem
Waluty rachunków: USD
+ Trading społecznościowy
+ Regulowany przez FCA
+ Działa na rynku od 2007 r.
+ Ponad 500 instrumentów
Sprawdź ofertęKonto DEMO
xtb logoRECENZJA XTB1 PLNPlatformy: xStation, xStation Mobile
Ochrona przed ujemnym saldem
Waluty rachunków: PLN, EUR, USD
Dźwignia max 1:30
Polski support 24/5
+ Najlepszy Polski Broker Forex & CFD
(wg Invest Cuffs 2021)

+ Regulowany przez KNF
+ Ponad 5200 instrumentów
+ Bez rekwotowań
+ Darmowy pakiet edukacyjny
(+100h nagrań 11 ekspertów)
Sprawdź ofertęKonto DEMO
plus500 logoRECENZJA PLUS500500 PLNPlatformy: Plus500, WebTrader
Ochrona przed ujemnym saldem
Waluty rachunków: PLN, EUR, USD
Dźwignia max 1:30
Polski support 24/7
+ Regulowany przez CySEC, ASIC, FCA
+ Niskie spready, brak prowizji
+ Gwarantowany stop loss
+ Darmowe powiadomienia email, push
Sprawdź ofertęKonto DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 67% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Rynek kryptowalut rośnie

300 miliardów dolarów – tyle wynosiła jeszcze w lutym tego roku wartość rynku kryptowalut. To najlepszy wynik od ponad pół roku. Duża w tym zasługa inwestorów instytucjonalnych, wśród których wirtualne waluty cieszą się coraz większą popularnością. Tylko w pierwszym kwartale tego roku, instytucje i fundusze hedgingowe zainwestowały ponad 380 miliardów dolarów w kryptowaluty – najwięcej w historii.

Rynek kryptowalut zyskuje coraz większą popularność również wśród klientów indywidualnych. Duża w tym zasługa sprawnie działających giełd kryptowalut, które co rusz docierają do nowych krajów, gdzie wirtualne waluty szybko zdobywają popularność. Obecnie najszybciej rośnie liczba nowych użytkowników Bitcoina w takich krajach jak Australia, Kanada, Hiszpania, Meksyk, Kolumbia czy Indie.

Ile jest kryptowalut?

Bitcoin, mimo że dla wielu osób jest symbolem wirtualnych walut, to nie jest to jedyna kryptowaluta. Na całym świecie notowanych jest ich obecnie około 5000, podczas gdy jeszcze 5 lat temu było ich zaledwie kilkanaście. Co najważniejsze, liczba wirtualnych walut ciągle rośnie. Duża w tym zasługa technologii, która za nimi stoi. Umożliwia ona stworzenie własnej kryptowaluty, nawet bez posiadania umiejętności programistycznych.

Jednak samo stworzenie kryptowaluty nie oznacza jeszcze, że ma ona jakąkolwiek wartość – muszą jeszcze znaleźć się chętni na jej zakup. Doskonale widać to na przykładzie wielu walut notowanych na giełdach – część z nich nie wzbudza żadnego zainteresowania inwestorów. Ci najchętniej decydują się na ulokowanie swoich oszczędności w najpopularniejszych kryptowalutach. Jakie wirtualne pieniądze do nich zaliczamy?

Najpopularniejsze kryptowaluty – ranking

Stworzenie jakiekolwiek rankingu popularności nie jest zadaniem prostym, ponieważ w dużej mierze opierają się one o subiektywne opinie. Między innymi dlatego, w naszym rankingu staramy się wykorzystać twarde dane. I tak o miejscu w rankingu decyduje wartość kapitalizacji danej waluty, co w dużej mierze odzwierciedla popularność danej waluty. W ten sposób wybraliśmy 10 najpopularniejszych kryptowalut.

Ranking najpopularniejszych kryptowalut

1. Bitcoin

Bitcoin wprowadzony został na rynek w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto, a jego budowa oparta jest o technologię blockchain. Obecnie jest to najbardziej znana i najpopularniejsza kryptowaluta na świecie – dla wielu osób jest nawet symbolem całego rynku wirtualnych walut. Kurs Bitcoina śledzą już nie tylko inwestorzy, ale również laicy i mainstreamowe media. Wydobywaniem waluty zajmują się Górnicy, którzy za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie, ale swoją popularność BTC zawdzięcza w głównej mierze inwestorom.

Wielu z nich zarobiło ogromne pieniądze na inwestycjach w Bitcoina. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze w 2017 roku, 1 BTC kosztował około 1000 dolarów – dzisiaj jego wartość jest 9 razy większa.

2. Ethereum

Ethereum pojawił się na rynku w 2015 roku i od samego początku swojego istnienia, depcze po piętach Bitcoinowi. ETH powstała w oparciu o identyczną technologię, co bardziej znany kuzyn, jednak różnica polega na tym, że Ethereum umożliwia tworzenie tzw. Smart Contracts, czyli skryptów oraz aplikacji, które zapisywane są w łańcuchu danych. Kolejną różnicą jest fakt, że podaż ETH jest nieograniczona, a wydobycie znacznie prostsze niż w przypadku BTC.

Tym sposobem ETH spełnia swoje zadanie – jest kryptowalutą prostszą w pozyskaniu, tańszą i bardziej transparentną.

binance

3. Tether

Tether powstał w połowie 2014 roku, a jego twórcą jest Brock Pierce. Kryptowaluta powstała w oparciu o system stable-coins co oznacza, że jest powiązana 1:1 z konkretnym aktywem, w tym przypadku z kursem dolarem amerykańskim. Tether zmierza więc zawsze do uzyskania wartości gwarantowanej na poziomie 1 USD.

Obecnie Tether jest uznawana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych kryptowalut. Wynika to z faktu, że waluta emitowana jest przez prywatną firmę Tether Ltd. mającą dużą kontrolę nad jej wartością. Kontrowersje dotyczą również samej spółki, która do tej pory nie przedstawiła audytu potwierdzające, że posiada aktywa potrzebne do pokrycia wartości wykupu kryptowaluty. Firmę oskarżano również o manipulację wartością Bitcoina oraz niejasne transakcje z upadłą giełdą Bitfinex.

4. Ripple

Ripple różni się w swojej budowie od innych kryptowalut – u jej podstaw leżą rozproszone internetowe protokoły open source. To właśnie dzięki temu, Ripple gwarantuje szybkie transakcje. Według twórców możliwe jest wykonanie ich aż 1500, a czas pomiędzy blokami wynosi ledwie 4 sekundy. W odróżnieniu od wielu innych walut podaż XRP została z góry ustalona i wynosi 100 mld jednostek.

Z tej kryptowaluty chętnie korzystają banki oraz instytucje finansowe, stosując ją do przesyłania środków.

5. Bitcoin Cash

To waluta, która powstała przez rozłam łańcucha głównego Bitcoina w sierpniu 2017 roku. Nastąpiło to w wyniku braku zgody w społeczności, która nie znalazła porozumienia w sprawie przyszłości waluty. W praktyce Bitcoin Cash wykorzystuje identyczną technologię oraz algorytm, co pierwotna wersja Bitcoina. Stosuje jednak większego rozmiaru bloki, dzięki czemu możliwe jest zminimalizowanie czasu oraz kosztów transakcji.

6. Bitcoin Satoshi Vision

BSV to otwartoźródłowa platforma oparta o technologię blockchain. Bitcoin SV powstał w momencie aktualizacji sieci Bitcoin Cash, co było efektem kolejnego braku porozumienia w społeczności. Obecnie kryptowaluta rozwijana jest przez nChain, której właścicielem jest Craig Wright. Warto jednak pamiętać, że mimo iż Bitcoin SV (podobnie jak Bitcoin Cash) działają na zmodyfikowanym kodzie BTC, to są to zupełnie inne waluty, działające w innych sieciach.

Całkowita podaż BSV wynosi 21 milionów jednostek.

7. Litecoin

Litecoin to jedna z najstarszych kryptowalut, która powstał jako alternatywa dla Bitcoina. Jej działanie jest w dużym stopniu oparte o system Bitcoina, do którego twórcy LTC wprowadzili drobne udoskonalenia – waluta szybciej przetwarza bloki i ma większą podaż. Między innymi dlatego, Litecoin jest tańszy w pozyskaniu i bardziej efektywny w wykorzystaniu. Jego całkowita podaż wynosi 84 miliony jednostek.

8. Binance Coin

Binance Coin stworzony został w oparciu o blockchain platformy Ethereum przez właściciela jednej z największych giełd wymiany kryptowalut na świecie – Binance. Początkowo pełnił on funkcję tokenu użytkowego, którego zadaniem było zmniejszenie wartości prowizji za transakcje handlowe, a także zebranie środków na działanie giełdy. W sumie w obrocie pojawiło się 200 milionów jednostek, jednak co trzy miesiące liczba ta się zmniejsza – docelowo do liczby 100 milionów.

9. EOS

EOS to zdecentralizowana platforma stworzona przez Block.One w oparciu o system blockchain, której elementem jest kryptowaluta o nazwie EOS. Oferuja ona szereg możliwości jak programowanie zdecentralizowanych aplikacji, przedsiębiorstw i zawieranie kontraktów. Docelowo ma proponować nawet 15 tys. transakcji na sekundę.

Maksymalna podaż EOS wynosi 1 miliard.

10. Cardano

To jedna z najmłodszych kryptowalut, która do obiegu została wprowadzona w 2015 roku. Za jej stworzenie odpowiedzialni są pracownicy Uniwersytetów w Edynburgu, Atenach i Connecticut. Projekt jest w pełni zdecentralizowany, a jego budowa stworzona została w oparciu o blockchain. Obecnie Cardano (ADA) jest kryptowalutą wykorzystywaną do wysyłania pieniędzy cyfrowych.

Dowiedz się: gdzie kupić kryptowaluty?

Kryptowaluty ranking – podsumowanie

W naszym rankingu kryptowalut znalazło się 10 najpopularniejszych wirtualnych walut, o największej wartości kapitalizacji. W tym gronie warto wyróżnić przede wszystkim trzy waluty: Bitcoin, Ethereum oraz Ripple. Cieszą się one tak dużą popularnością, że możliwe jest nie tylko handlowanie nimi, ale również zarabianie dzięki kontraktom CFD.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 45 Średnia: 3.7]
Ranking brokerów 2021
etoro
Sprawdź ofertęKonto DEMO
xtb logo
Sprawdź ofertęKonto DEMO
plus500 logo
Sprawdź ofertęKonto DEMO
icmarkets logo
Sprawdź ofertęKonto DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 67% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

plus500

binance

XTB